1. Ulusal Adli Belge İnceleme Kongresi

1. Ulusal Adli Belge İnceleme Kongresi

DAVET

Değerli Meslektaşlarımız,

Adli Bilimler alanında son yıllarda inanılmaz bir gelişme söz konusudur ve her bilimsel disiplinin bir adli boyutu eklenmekte ve eklenen her alt disiplin de kendi alt kısımlarına ayrılarak (çeşitlenerek) büyük bir bütünün parçaları haline dönüşmektedir. Adli belge inceleme de önemi ve değeri giderek artan bir Adli Bilimler alt alanı olarak göze çarpmaktadır.

Adli belge incelemesi bir alt disiplin olmasına rağmen kendisi de altında birbirinden farklı sayılabilecek zengin bir küme oluşturmaktadır. İmza-Yazı incelemelerinden parmak izi incelemeciliğine, matbu basım belge sahteciliğinden, kimyasal-fiziksel silinti değerlendirmesine, sahte ve bozulmuş belge incelemesinden, iğfal kabiliyeti değerlendirmesine kadar birçok değişik konunun içeriğini oluşturduğu bir alandır. Gelişen teknolojik olanakların da kullanılması ile adli belge incelemeciliği oldukça teknik bir niteliğe kavuşmuştur. Bilimsel niteliklerle donatılmış, geleneksel bilgiyi özümsemiş kişilerin konusu ve amacı maddi gerçeğin ortaya çıkartılması olan hukukun hizmetinde bilirkişi olarak görevlendirilmesinin, ülkemiz adalet sistemi için hiç de azımsanmayacak bir katkı olacaktır.

Dünyada en önemli zenginliğin ‘bilgi’ olduğu bilinen bir olgudur. Olayların ve sorunların hızla arttığı ve çeşitlendiği bir süreçte bunları anlayabilmek ve değerlendirebilmek artık geleneksel bilgilerimizle pek olanaklı görünmemektedir. Bilginin de çeşitlenerek, detaylanarak zenginleşmesi gerekmektedir. Her şeyi bilen ‘ehli vukuf’ların yerini daha teknik bilgi ve uygulama becerisi yüksek kişiler almakta olup, bunun böyle olması da kaçınılmazdır.

İşte bu duygu ve düşüncelerle düzenleyeceğimiz 1. Ulusal Adli Belge İnceleme Kongresi’nde sizlerin de hazırlayacağınız poster, yazılı-sözlü bildiri, atölye çalışması, seminer, konferans vb. ile içeriğini zenginleştireceğinize inancımız sonsuzdur.

İstanbul’da merkezi konumda bulunan oldukça donanımlı Lionel Otel’de 29 Eylül – 01 Ekim 2017 tarihinde düzenleyeceğimiz 1. Adli Belge İnceleme Kongresi’nde sizi de aramızda görmekten büyük bir mutluluk ve onur duyacağız.

Hepiniz sevgi ve neşe ile kalın.

Kongre İnternet Sitesine gitmek için tıklayınız…

Doç. Dr. Ömer KURTAŞ
Başkan
ABİDER – Adli Belge İncelemeciler Derneği

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*